FAQ
Affaldshåndtering
Der er etableret almindelig renovation med sortering, som fremgår af situationsplanen.
Altaner
Alle boliger er forsynet med altan eller terrasse. Altaner og terrasser må ikke anvendes som opbevaringsplads
Bilparkering og kørsel
Principperne for infrastrukturen i Bydelsforeningens Område (som defineret i vedtægternes pkt. 3.1)
Principperne for infrastrukturen i Bydelsforeningens Område (som defineret i vedtægternes pkt. 3.1) fokuserer på at minimere biltrafikken. Derfor er bilparkeringen placeret langs områdets yderkant med adgang til parkeringskælder fra Bådehavnsgade og parkering langs Sejlklubvej. Interne veje, lokale lommepladser og kvarterspladser er udformet og designet på de gåendes præmisser samt til lege- og opholdsarealer. Derfor er det kun nødvendig trafik såsom renovation, servicekørsel/varelevering til erhverv, ind- og udflytninger, handicapparkering og redningskørsel, som skal have adgang til Bydelsforeningens Område. Trafik til Daginstitutionen vil ske fra Bådehavnsgade.
Beboere på Stejlepladsen vil have mulighed for at erhverve parkeringslicenser, som giver adgang til parkeringspladser på Stejlepladsen, herunder til både parkeringspladser på terræn og i Parkeringskælderen, som defineret i vedtægternes pkt. 12.2. Der kan parkeres på ledige, afmærkede parkeringspladser efter først-til-mølle-princippet og i overensstemmelse med det gældende parkeringsreglement. Alternativt kan parkering ske mod betaling af de aktuelle timepriser og i henhold til gældende vilkår og skiltning. Der henvises til Stejlepladsens beboer-app for mere information om parkeringspladser på Stejlepladsen. Det vil ikke være muligt at tilkøbe privat parkeringsplads på Stejlepladsen.
Du kan leje en u-nummeret parkeringsplads i p-kælder for ca. 800 kr./md., indtil etape 3 er afleveret. Herefter stiger prisen til ca. 1.200 kr./md. Der kan forekomme prisjusteringer.
Brandsikring
Byggeriet lever op til de brandkrav der i dag stilles til nybyggeri. Hver bolig er forsynet med 230 V røgalarmer, som selvstændige enheder pr. bolig. De er udført med batteri backup.
Cykelparkering
Der er indrettet cykelparkering flere steder i bebyggelsen som fremgår af situationsplanen
Depotrum
Alle boliger har depotrum i størrelsen 3m2. Depotrum ligger i kælder eventuelt under en anden bygning.
Elevator
Der er elevator.
El-ladestandere
Der er etableret udtag til opladning af el-biler.
Fibernet
Boligerne er forberedt til fibernet. Det er op til hver enkelt lejer selv at vælge TV/internetudbyder og installere udstyr. Der er IKKE antenneanlæg.
Fælleshus
Der er flere fælleslokaler i bebyggelsen, der tilhører Bydelsforeningen. Se situationsplan.
Haver
Boligerne i bebyggelsen har ikke haver. Boliger i stueetagen har belagte terrassefelter.
Der er forskellige forskellige randzoner i bebyggelsen med fælles beplantning, belægning mv. foran og imellem terrassefelter.
Husdyr
Der må ikke holdes husdyr.
Hvor højt er der fra gulv til loft
Rumhøjden i boligerne er generelt ca. 2,5 m.
Enkelte områder kan være lavere pga. nedhængt loft.
I boliger i tagetager kan der være skrå ydervægge grundet tagformen, men der vil være højere i midten af disse rum (ca. 3,0 m).
Boliger i stueetagen har øget loftshøjde (ca. 3,4-3,6m).
Hårde hvidevarer
Der er emhætte, men ellers følger der ikke nogen hvidevarer med. Du skal som beboer selv levere og montere, hårde hvidevarer. Du skal selv sørge for at skære ud i bordplade til kogeplade.
Indskud og husleje
Der kan søges boligstøtte via Udbetaling Danmark.
Legeplads
Der er anlagt legeområder i bebyggelsen, se situationsplan.
Og der forventes adgang til legeplads i kommende kommunal daginstitution efter åbningstid.
Opvarmning
Opvarmningskilde er fjernvarme og sker via gulvvarme i badeværelse og med radiatorer i de øvrige af boligens rum.
Skur
Der medfølger ikke skur.
Teknikrum
I boligen er indrettet et lille teknikrum. Ved indretning skal sikres, at man kan komme til teknikrummet et par gange årligt bl.a. for at skifte filtre i ventilationsanlægget, aflæse målere m.m.
Udearealer
Der er fælles udearealer som fremgår af situationsplanen.
Vand, Varme og el
El afregnes direkte med el-selskabet.
Vand og varme opkræves med aconto beløb over huslejen.
Vaskeri: Der er fælles betalingsvaskeri (etableres i etape 2).
Ventilation
Der er balanceret ventilation med eget ventilationsanlæg i hver bolig, med udsugning i køkken og badeværelse og indblæsning i opholdsrum.